POŠTOVNÉ ZDARMA (PPL) pro objednávky nad 1200kč Více informací
Japonské čaje

V Japonsku se již po staletí vyrábějí čaje zelené vynikající lehkou chutí a svěžím vzhledem čajových lístků.


Řekne-li se zelený čaj, mělo by se každému hned vybavit Japonsko. Pěstování a příprava zeleného čaje je nedílnou součástí japonské historie. Čaj je zde znám již od devátého století, kdy byl do Japonska přivezen z Číny buddhistickými mnichy. První čajové plantáže začaly vznikat koncem dvanáctého století v okolí města Uji, kde se dodnes pěstují ty nejlepší druhy japonských zelených čajů.

Japonsko produkuje téměř výhradně čaje zelené, které činí až 98% veškeré japonské produkce čaje určené zejména pro domácí trh. Japonské zelené čaje se vyrábí podobně jako ty čínské, rozdíl ale spočívá v ukončení způsobu fermentace. Pro ten se v Japonsku používá horká pára, narozdíl od Číny, kde je proces fermentace ukončován pečením nebo pražením čajových lístků.

Nejkvalitnější japonské čaje pocházejí z první jarní sklizně (First Flush) prováděné od konce dubna do poloviny května. Sklizeň “Second Flush" se sklízí od poloviny do konce května a po ní následuje červnová sklizeň “Third Flush". Obecně platí, že čím dříve se čajové lístky sbírají, tím je výsledný čaj kvalitnější. Japonské čaje jsou kromě své jemné a lehce svíravé chuti výjimečné i tím, že většina z nich se vyrábí z celých čajových lístků. Výjimkou jsou speciální čaje jako například práškovitý čaj Matcha používaný při japonské čajové ceremonii.

Japonské zelené čaje se dělí na tři hlavní skupiny. Jsou to čaje typu Bancha – běžné a levné čaje denní spotřeby, dále čaje typu Sencha – čaje střední kvality, mezi kterými lze najít i kvalitní a lahodné čaje, a čaje typu Gyokuro – čaje nejvyšší kvality. Čaje typu Gyokuro jsou pěstovány dva týdny před sklizní v zástinu, aby list ztmavl, obohatil se chlorofylem a zjemnilo se jeho aroma. Čajové lístky pro tento typ čaje jsou sbírány ručně a jsou velmi pečlivě tříděny, čemuž odpovídá vysoká kvalita čaje i jeho cena.

Japonské čaje

Filter
Nastavit sestupně

15 položek

na stránce
  1. Bio Hojicha
    Hodnocení:
    100%
    Již od 229 Kč
Filter
Nastavit sestupně

15 položek

na stránce