zelený čaj Gunpowder- čínský sypaný čaj

  • zelený čaj Gunpowder- čínský sypaný čaj

Gunpowder Temple of Heaven -z elený čaj

Dostupnost: Skladem

63,00 Kč
Je jedním z neznámějších a celosvětově nejoblíbenějších čínských zelených čajů. Od ostatních čajů se odlišuje tvarem čajových lísků, které jsou po sklizni sušeny a svinovány do malých černozelených kuliček. Svým tvarem připomínají říční perly, po kterých byl čaj v Číně v 17. století pojmenován (Ču čcha).

Země původu: Čína

* Povinná pole

63,00 Kč

Do malých kuliček jsou čajové lístky svinovány proto, aby si co nejdéle udržely svou výtečnou chuť i vůni. Ve světle žlutozeleném nálevu se čajové lístky překrásně rozvinou a uvolní se z nich sladká vůně a jemná, lehce nahořklá chuť s typicky zakouřeným odstínem.


Gunpowder byl jedním z prvních čajů, který byl v 17. století přivezen do Anglie. Zde byl kvůli tvaru čajových listů a typicky kouřové chuti pojmenován Gunpowder, neboli střelný prach. V historii svou typicky zakouřenou chuť dostával čaj až v podpalubí obchodních plachetnic, či na hřbetech mul a velbloudů. Mezi obchodníky byl Gunpowder velmi oblíbený, jelikož se díky pevnému zavinutí čajové lístky během cesty nepolámaly a byly odolné vůči vlhkosti. Dnes jsou exportní sorty čaje záměrně zauzovány, aby bylo dosaženo chuti, na kterou jsou zákazníci léta zvyklí.

Mapa Číny

 

Zajímavostí je, že v Číně se tento druh čaje téměr vůbec nekonzumuje, dokonce ani v oblasti Če-tiang, kde je pěstován.

Na 250 ml vody použijeme 1 až 2 čajové lžičky. Lístky zaléváme vodou o teplotě 70-80 °C. První nálev necháme louhovat 3 minuty. Další nálevy necháme louhovat 3 a více minut.

Připravit si můžeme 1 až 3 nálevy v závislosti na kvalitě čajových lístků.

1 až 2 čajové lžičky
70 - 80 °C
3 minuty
   
sypaný pravý zelený čaj