POŠTOVNÉ ZDARMA (PPL) pro objednávky nad 1200kč Více informací
Yerba Mate roasted

Mate Roasted - 100g

Mate Green

Hodnocení:
100 % of 100
Již od 57 Kč

Unikátní čaj Mate se získává z větví a listů cesmíny paraguajské, stálezeleného stromu rostoucího v Jižní Americe. Hlavní předností čaje mate jsou jeho dlouhotrvající povzbudivé účinky.

Země původu: Brazílie

Dostupnost: Skladem
Posledních %1
SKU
300004

Mate je nejoblíbenějším nápojem jižní Ameriky a hojně se pěstuje v Argentině, Brazílii, Chile, Paraguaji a Uruguaji. Například v Argentině se spotřeba odhaduje až na osm kilogramů na osobu za rok.


Mate pochází z cesmíny paraguajské, která může dorůstat až do výšky dvaceti metrů. Lístky se po sesbírání drtí, suší a lehce praží a poté zrají při vysoké teplotě. Tento čaj je vynikající náhražkou kávy, protože obsahuje i alkaloid matein, který funguje povzbudivě, ale není návykový.

 

Mate můžete opakovaně dolévat a popíjet po celý den, dokud plavou drcené lístky na hladině a vytváří jemnou pěnu. Poté co lístky klesnou na dno, stane se čaj tzv. prázdný. Nemusíte přitom kontrolovat, jak dlouho je čaj zalitý, čím déle jsou totiž čajové lístky ve vodě, tím lepší povzbuzující účinek od čaje získáte. Při tradiční přípravě čaje se používá nádoba z vydlabané tykve, tzv. kalabasy, která je porézní a uchovává tak chuť Mate z předchozích připravených nálevů, což neporézní materiály (kov, sklo, porcelán aj.) samozřejmě nedokážou. Nálev se pak usrkuje speciálním brčkem se sýtkem, tzv. bombillou.

Historie čaje

Čaj mate či Yerba maté byl objeven spolu s Amerikou a právě Kolumbovi mořeplavci jej pojmenovali po nejcennějším kovu. Objevili jej u indiánů kmene Guaraní, kteří žvýkali listy této rostliny a považovali ji za posvátnou. Od roku 1578 byl dovážen do Evropy jezuitskými mnichy, kteří začali zakládat plantáže a propagovat pozitivní účinky čaje. Ze Španělska se čaj postupně rozšířil do dalších zemí.

Návod jak si připravit Yerba Mate

Použijeme Použijte 1 lžičku sypaného čaje na 150 ml vody. Čaj zalijte převařenou vodou o teplotě 80 °C. Nechte 3 až 5 minut louhovat.

Složení: listy mate (cesmína paraguayská)

Výživové údaje na 100 ml: energetická hodnota 18 kJ/ 4 kcal, tuky 0 g (z toho nasycené mastné kyseliny 0 g), sacharidy 0 g (z toho cukry 0 g), bílkoviny 0 g, sůl 0.03 g.

Výrobce: Gringos & Tea s.r.o., Žižkova 703/72, Ústí n/L, 400 01
Skladování: Uchovejte v temnu a suchu
Minimální trvanlivost: 2 roky

Napište svou recenzi
Prohlížíte si:Mate Green
Vaše hodnocení