Mate Lemon skleněný šálek

  • Mate Lemon skleněný šálek

Mate Lemon - 50g

Dostupnost: Skladem

71,00 Kč
Síla Mate Green a svěží chuť citrónové trávy vás příjemně osvěží a povzbudí vaší mysl.

Země původu: Brazílie

Mate je nejoblíbenějším nápojem jižní Ameriky a hojně se pěstuje v Argentině, Brazílii, Chile, Paraguaji a Uruguaji. Například v Argentině se spotřeba odhaduje až na osm kilogramů na osobu za rok.


Mate pochází z cesmíny paraguajské, která může dorůstat až do výšky dvaceti metrů. Lístky se po sesbírání drtí, suší a lehce praží a poté zrají při vysoké teplotě. Mate obsahuje spoustu antioxidantů a vitaminů, například A, B1, B2, B-komplex i vitamín C a E. Rovněž v něm najdeme aminokyseliny, vlákninu, karoten i minerály, jako je draslík, hořčík, měď či mangan. Tento čaj je vynikající náhražkou kávy, protože obsahuje i alkaloid matein, který funguje povzbudivě, ale není návykový.

 

Díky tomu, že Mate obsahuje až 196 účinných látek, působí na organismus blahodárně. Ne nadarmo jej tedy indiáni považovali za posvátnou rostlinu. Původní kmeny jej totiž používali k posílení imunity, detoxikaci krve, zklidnění nervového systému, proti únavě, ke snížení stresu či pro lepší spánek. Zajímavostí jistě také je, že tlumí pocity hladu, je proto doporučován lidem s nadváhou, protože jim pomáhá regulovat příjem potravy. Ovšem pozor, nic se nesmí přehánět a ani Mate nenahradí plnohodnotnou stravu. Čaj také aktivuje látkovou výměnu a pozitivně působí na trávicí trakt. Mezi další pozitiva jistě také patří fakt, že působí protizánětlivě, snižuje krevní tlak, hladinu cukru a cholesterolu v krvi či chrání před alergiemi. Hlavní předností čaje maté jsou jeho dlouhotrvající povzbudivé účinky. Projasňuje mysl, pomáhá při stresu a zlepšuje mozkovou činnost.

Mate můžete opakovaně dolévat a popíjet po celý den, dokud plavou drcené lístky na hladině a vytváří jemnou pěnu. Poté co lístky klesnou na dno, stane se čaj tzv. prázdný. Nemusíte přitom kontrolovat, jak dlouho je čaj zalitý, čím déle jsou totiž čajové lístky ve vodě, tím lepší povzbuzující účinek od čaje získáte. Při tradiční přípravě čaje se používá nádoba z vydlabané tykve, tzv. kalabasy, která je porézní a uchovává tak chuť Mate z předchozích připravených nálevů, což neporézní materiály (kov, sklo, porcelán aj.) samozřejmě nedokážou. Nálev se pak usrkuje speciálním brčkem se sýtkem, tzv. bombillou.

Historie čaje

Čaj mate či Yerba maté byl objeven spolu s Amerikou a právě Kolumbovi mořeplavci jej pojmenovali po nejcennějším kovu. Objevili jej u indiánů kmene Guaraní, kteří žvýkali listy této rostliny a považovali ji za posvátnou. Od roku 1578 byl dovážen do Evropy jezuitskými mnichy, kteří začali zakládat plantáže a propagovat pozitivní účinky čaje. Ze Španělska se čaj postupně rozšířil do dalších zemí.

vodou o teplotě 80 stupňů zalejte čaj v poměru 1 čajová lžička na 150ml vody. Ponechejte 3 minuty louhovat. Poté přeceďte.
Mate (97,5 %), aroma, citrónová tráva (0,9 %). Může obsahovat stopy skořápkových plodů. Obsahuje kofein.