oolong Ali Shan

  • oolong Ali Shan

Ali shan oolong 50g

Dostupnost: Skladem

190,00 Kč

Nejproslulejší taiwanský oolong se řadí do kategorie Kao šan, tedy vysokohorských čajů. Čajovníky jsou pěstovány ve výšce až 1800 metrů nad mořem v centrální části ostrova v pohoří Ali shan, kterému čaj vděčí za své jméno. Vrcholky hor zahalené v husté mlze, kvalitní půda a dostatečná vlhkost zde skýtají ideální podmínky pro pěstování čajovníku.


Země původu: Taiwan
Sklizeň: 2021

Ve vysokohorských oblastech probíhá sběr čajových lístků výhradně ručně. Ali shan oolong se tak může pyšnit výtečnou kvalitou. 


Při výrobě čaje Ali shan je používán pouze výhonek s dvěma nejmladšími listy. Tmavě zelené čajové lístky jsou zavinuté do malých granulek o průměru pět až šest milimetrů, které se po zalití velmi pomalu rozvíjejí a zcela se rozvinou často až po třetím, či čtvrtém zalití. Nálev jasně žlutozelené barvy má jemnou, hladkou a lehce nasládlou chuť s velmi příjemnými broskvovými tóny.

Historie čaje

Ačkoli na Taiwanu začaly první čajové plantáže vznikat teprve okolo roku 1870, výtečné taiwanské oolongy se již stihly nesmazatelně zapsat do čajové historie. Jejich výroba se provádí podobně jako u čínských černých čajů, ale s tím rozdílem, že oxidace se nenechá zcela proběhnout. Sesbírané čajové lístky se nechají zavadnout na slunci, následně se listy lehce pohmoždí a jakmile oxidace dosáhne požadované úrovně, listy se prudce zahřejí a následně se při nižší teplotě pomalu dosušují.

Ali shan oolong patří mezi absolutní špičku mezi taiwanskými oolongy. Jeho vysoká kvalita ho předurčuje nejen k okamžité spotřebě, ale i k dlouhodobému uchovávání. V literatuře se dočteme, že při vhodném skladování nám čaj v vydrží 5 i více let.

Kultivar: Jin Xuan
Oxidace: 20%
阿里山乌龙茶

Klasická příprava:

Pro přípravu čaje použijeme 3-5 gramů čajových lístků, které zalijeme 225-250 ml převařené kvalitní vody o teplotě 90-95°C (195-205°F)
a necháme 3-5min louhovat. Poté přeceďte. Takto můžežete připravit více nálevů.

Tradiční příprava:
Toto je jedna z mnoha tradičních příprav čaje. Čaj vložíme do malé konvičky či gaiwanu o oběmu cca 150ml a zalijeme vroucí vodou. Čaj slíváme přibližne po 30 vteřinách. S každým nálevem přidáváme čas.

3 až 5g
90-95 °C
3 až 5 minuty
sypaný pravý polofermentovaný čaj